Framtida klimatförändringar - Väderfiler och dimensionerande klimat (Fullbokad)
Detta kurstillfälle är tyvärr fullbokat. Men du hittar extrainsatt kurstillfälle för denna kurs den 23:e Maj, klicka på denna länk.
Vädret är inte vad det varit och värre kommer det bli. I denna halvdagskurs går vi igenom hur man kan tänka avseende framtida klimat, både avseende inneklimat, energi och dimensionering av kylsystem. Vi visar också hur man kan visualisera väderdata, olika vädertjänster samt en genomgång hur IDA ICE hanterar väderfiler.
Datum: måndag, 16 maj, 2022
Tid: 13.00-17.00
Plats: Online
Pris: 2 500 kr + moms (10% rabatt om man har underhållsavtal)
Språk: Svenska
Mjukvara: IDA ICE Expert, Anpassning Sverige (lånelicenser erbjuds)
Målgrupp: för användare som passerat nybörjarstadiet
Om kursledaren
![]() |
Max Tillberg har en civilingenjörsexamen i Miljö- och vattenteknik och har arbetat som konsult inom inneklimat, VVS, byggnadsoptimering, dagsljus och olika miljöcertifieringssystem i över 20 år. Max undervisar även för Sweden Green Building Council och Chalmers Tekniska högskola. |
Covid-19 / Onlinekurs
EQUA följer rekommendationerna kring Covid-19 och kör därför denna kurs via webben. Kursinnehållet är identiskt som vid våra klassrumsutbildningar och det kommer finnas samma möjligheter för frågor och diskussioner.
För anmälan, klicka på "Registrera" högst upp på sidan.
Obs! Sista anmälningsdag är måndag 9 maj, 2022.
Svenska
English
Deutsch
Suomi
中文(简体) 
